Fiyatlar Hakkında

Ürün Fiyatları Hakkında ( sihirbazlık malzemeleri )

Bir alıcı olarak istediğiniz sihirbazlık malzemelerini her zaman en uygun fiyatla almak istemeniz son derece doğal. Bu doğrultuda sizin için çabalarımızın doğru anlaşılabilmesi adına şu hususları aktarmak isteriz;

Ürünlerimizin %99 u ithal, çeşitli ülkelerinden gelen profesyonel ürünlerdir. Bu ürünlerin fiyatlarını yurtdışı fiyatlar ile kıyas ederken şu bilgileri göz önünde bulundurmak gerekir;

Yurtdışında 100 dolara bir ürün beğendiğinizi, kargosunu da satıcının ödediğini varsayalım. Güncel uygulamalar ile; bu ürün Türkiye’ye giriş yaptığı anda %30 gümrük vergisi ödemek durumunda kalırsınız. Siparişinizin değeri $150 üstündeyse ticari giriş sayılacak ve çok daha fazla masraflarla karşılaşacak (ürün fiyatını geçebilecek), ürününüzü alabilmek için bir kaç gün sürebilecek bir mesai harcamanız gerekecektir. Siparişiniz $150 altında ise dahi gümrük görevlilerinin pakedinizi ticari nitelikte sayma, sakıncalı ürün sayma ihtimali vb. halen vardır, yani $150 altında ise de %30 verginizi ödediniz tertemiz her şey çözüldü anlamına gelmiyor. Yurt dışındaki bu mağaza ile iletişiminiz zorlu olacak, kargoda veya pakedi teslim aldıktan sonra oluşabilecek sorunlarda çözümler sancılı olacaktır. Yabancı para birimi ile ödeme yaparken oluşabilecek masraflar ve çeşitli öngörülemez sorunlar da şu köşede bekleye dursun…

Yani bütün bu yan sıkıntıları kenara koysak dahi, sadece gümrük vergisini eklediğimizde 100 dolarlık ürünü 130 dolar altında ülkeye sokma imkanınız yok. Ürünler hacimleri, ağırlıkları, menşei ülkeleri veya içerikleri sebebiyle farklı oranlandırmalara da tabi olabiliyor.

8 Temmuz 2023 tarihine kadar ürün fiyatlarımızı TL cinsinden koyuyor, döviz kurundaki artışlar doğrultusunda zaman zaman manuel olarak güncelliyorduk. Bu sebeple eski stok ürünlerimiz eski döviz kurundan hesaplandığından ucuz kalırken, yeni giren stoklar yeni döviz kurundan girildiğinden ‘pahalı’ yanılgısı oluşabiliyordu. Bu yanılgıların önüne geçebilmek ve daha şeffaf bir maliyetleme politikası izleyebilmek adına tüm ürünlerimizin fiyatlarını dolar cinsinden düzenledik ve günlük kura göre otomatik olarak TL’ye çevrilmelerininin yanı sıra, ürün fiyatlarının yanında dolar karşılıklarını da görebilmenizi sağladık.

Dolayısı ile yukarıdaki bilgilerin de ışığıyla, Amerika fiyatı 100 USD olan bir ürünün sitemizde en az 135 USD olması beklenmelidir. Biz bu oranı korumaya çalışıyoruz ancak bilmenizi isteriz ki yukarıda bahsi geçen maliyet unsurlarının yanı sıra, ithalatın getirdiği operasyonel yükler, stok maliyetleri, müşteri hizmetleri vb. unsurular sebebiyle tüm sektörlerde ithal ürünlerin ülkemizdeki maliyetleri %50-100 arasında artmaktadır. Biz sizlere makul maliyetler sunabilmek adına düşük kar marjları ile çalışarak sizleri olabildiğince bu mali yüklerden etkilendirmemeye çalışıyoruz.

Bu uygulamalarımız ile oluşabilecek yanlış algıların önüne geçmeyi umut ediyor, sizler için her zaman adil ve doğru maliyetlerle satış yapmaya özen gösterdiğimizi bilmenizi istiyoruz.

Yine de hatalı / yüksek bir fiyat girdisi tespit ettiğinizi düşünürseniz, bize iletebilir, varsa böyle bir hatamız düzeltmemize yardımcı olabilirsiniz.

İndirimler Hakkında

Kimi zaman çeşitli ürünlerde çeşitli indirimler sağlamaktayız, bu indirimler bazen kârımızdan vazgeçişten öte, zararına satış da olabilmektedir. Bu indirimler başka ürünlerde de aynı indirimlerin olabileceği algısını oluşturmamalıdır. Bu indirimler Sihirci.com insiyatifinde, stok bitirmek, yeni düzenlemeler yapabilmek, nakiti akışı sağlayabilmek, yer açabilmek ve bazen ise sadece sizlere çeşitli avantajlar sunabilmek için yapılmaktadır. Dönemsel olan bu fırsatları diliyorsanız değerlendirmeli, indirimi kalktığında veya stoğu tükendiğinde aynı fırsatı tekrar beklememelisiniz.

Keyifli alışverişler dileğiyle;

Sihirci.com

Bir Cevap Yazın