Sihirbazlık Malzeme Fiyatlarındaki Farklılıklar

Sihirbazlık malzemeleri satın almak isteyenler yerli veya yabancı kaynaklarda farklı fiyatlar görüp, bu neden ucuz bu neden pahalı gibi sorularla kafalarını karıştırabiliyorlar. Halbuki bir kaç detayı anlayarak fiyat farklılıklarını da anlamak gayet mümkün.

Öncelikle yerli – yabancı sihirbazlık mağazası kıyaslamasındaki en önemli hatayı düzeltmek gerek. Bunun için günümüzün en popüler cihazlarından biri olan, dünya genelinde satılan Iphone X fiyatını örnek alalım. Amerika ‘da en düşük modeli 1000 dolara satılan cihazın bugünün kuru itibariyle Türkiyedeki fiyatı 1600 dolara geliyor. Sizce dünya genelinde sabit fiyat politikası uygulama konusunda en başarılı markalardan biri olan Apple, Türkiye de pahalı satış mı yapıyor ? Hayır ! Türkiye ‘nin ekonomi sistemi, vergi uygulamaları sebebiyle yurtdışından giriş yapan her üründe ortalama %50 maliyet artışı yaratıyor. Eğer eleştirecekseniz Apple ‘ı değil , devleti eleştireceksiniz… Aynı şekilde Amerika ‘daki 30 dolar olan malzemenin, Türkiye’de 45 dolar olması gerekiyor ki biz Sihirci.com olarak kendimizden feragat ederek bu %50 ortalamasının neredeyse her zaman altında kalıyor, ortalama %10-%30 farkla satışa sunuyoruz. Yani bu farkındalığa sahip olduğunuzda, Sihirci.com fiyatlarının oldukça ekonomik olduğunu göreceksiniz. Bu kadar uygun fiyatlara satış yaparken, pahalı diyen oldu mu üzülüyoruz, ne olur içinde yaşadığınız ülkenin coğrafyasını anlayın 🙂

Bir diğer tarafta aynı malzemeyi bilmem nerede daha ucuza gördüm, sizde niye daha pahalı diyen bir grup var. Bu grubunda anlaması gerekenler şunlar; öncelikle aynı malzeme olduğuna emin misiniz ? Aynı kalite, aynı miktar ve özellikler, orjinal veya sahtelik durumu gibi bilgilere sahip misiniz ? Kıyas edebilmeniz için bu bilgilere ihtiyacınız var. Daha sonrasında bu iki yerde aynı etik ve ahlak ile çalışıyor mu, fatura kesiyor mu, ürünleri kontrol ediyor mu, garantili ürünlerin arkasında duruyor mu? Bunlar da maliyet etkenleri. Bu iki yerin size sağladığı hizmet, dürüstlük, sorularınıza cevap gibi katma değerler aynı mı ? Son olarak bu iki yerden hangisinin sanata faydası, dolaylı yoldan size daha çok faydası olduğunu düşünüyorsunuz ? Bütün bunları göz önüne alarak, bilerek fiyat kıyaslaması yapıyorsanız, uygun fiyatlı olanı tercih etmeniz gayet normal. Ancak bilmeden, bir sahte bir orjinal ürüne bakıp, biri diğerinden pahalı diyorsanız, fiyat/değer dengesini ve fiyat belirleyici unsurları biraz daha iyi kavramanız gerekiyor.

Genel olarak sihirbazlık malzemelerinin pahalı olduğu düşüncesi de var. Kıyas ettiğiniz şeye göre bu doğru ya da yanlış olabilir. Örneğin sihirbazlığı bir hobi olarak görüyorsanız ve basit resim çizmek ile kıyas ediyorsanız sihirbazlık malzemeleri pahalı gelecektir. Ancak resim ile daha ileri düzeyde ilgilenmeye başladığınızda çeşitli materyallerin de fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu göreceksiniz. Öte yandan uçak maketleri yapmakla ilgileniyorsanız, sihirbazlık malzemeri size hiç pahalı gelmeyecek… Sihirbazlık özel bir ilgi alanıdır, malzemeler kısıtlı sayıda üretilir ve dünyanın dört bir yanına küçük gruplara ulaştırılmak üzere dağıtılır. Bu sebeple üretim ve ulaştırma maliyetleri yüksektir. Müzik, resim gibi daha geniş bir kitleye hitap eden bir ilgi alanı olsaydı otomatik olarak malzeme fiyatları da düşerdi ancak içinde bulunduğumuz eko sistemin şartları belli. Ayrıca unutmayınız ki bir sihirbazlık malzemesi aldığınızda, sadece bir tahta ya da plastik aparat vb değil, onu üreten kişinin emeği, püf noktaları, tecrübesi, yaratıcılığı vb. pek çok özel şeyi de almış oluyorsunuz, bunları değerlendirdiğinizde aslında malzemelerin oldukça ucuza satıldığını düşünebilirsiniz…

Sihirbazlık malzemeleri fiyatları ile ilgili aklınıza takılan başka bir konu olursa bu yazının altına yorum yaparak sorabilirsiniz !

Sihirci.com adına Doruk Ülgen

 

Sihirbazlık Malzeme Fiyatlarındaki Farklılıklar” te bir düşünce

  1. carlos diyor ki:

    Hobi seviyesinde bir ilgili olarak sitenin büyümesini temenni ediyorum. Sattıklarınızın yanında kendi sunum/handling lerinizi vermek satışları arttırabilir, 20 lira daha vereyim dedirtebilir insanlara. Vaktiniz varsa tabi. İyi calısmalar.

Bir Cevap Yazın